Alkohol a stosowanie diety

Czy można pić alkohol na diecie według zasad dr Dukana? Wiele osób, które zamierzają stosować dietę proteinową doktora Dukana, zadaje sobie postawione na wstępie pytanie – co z piciem alkoholu na diecie proteinowej? Czy można sobie od czasu do czasu pozwolić na lampkę czerwonego wina albo mały kufel piwa? Dwie pierwsze fazy diety białkowej dr Dukana są bardzo restrykcyjne i zakazują spożycia jakichkolwiek napojów alkoholowych. Faza trzecia dopuszcza spożycie niewielkiej ilości alkoholu.

Alkohol na diecie Dukana

Pierwsze dwie fazy diety Dukana – faza uderzeniowa i faza naprzemienna – nie pozwalają na jakąkolwiek ilość alkoholu. W tym czasie osoba na diecie spożywa duże ilości białka, następuje gwałtowny spadek wagi ciała i organizm przeżywa swojego rodzaju szok. Dodatkowe obciążenia dla organizmu w postaci spożywania alkoholu nie są zatem wskazane. Faza ataku oraz faza naprzemienna wymagają odmawiania sobie alkoholu pod każdą postacią. Napoje alkoholowe są bardzo kaloryczne i mogą niwelować lub hamować efekty odchudzania się.

Po przejściu do trzeciego etapu diety białkowej – etapu utrwalania wagi ciała – można sobie pozwolić na umiarkowane picie alkoholu. Alkohol w trzeciej fazie diety można stosować w małych ilościach jako część królewskiej uczty – dwa razy w tygodniu, np. lampka czerwonego wina. Czwarty etap diety Dukana, czyli tzw. faza stabilizacji wagi, polega na wprowadzeniu jednego dnia w tygodniu ściśle proteinowego. W pozostałe dni tygodnia można jeść i pić, co się chce. Na tym etapie kuracji odchudzającej można sobie pozwolić na nieco większe ilości alkoholu – ale bez przesady.

Przeciwwskazania do picia alkoholu na diecie Dukana

Podstawowy argument, który przemawia za unikaniem alkoholu na diecie, jest jego kaloryczność. Alkohol dostarcza do organizmu tzw. puste kalorie, których trudno się pozbyć i które mają tendencję do odkładania się w postaci złogów tkanki tłuszczowej. Dużo osób po wypiciu alkoholu ma wzmożony apetyt i jest skłonnych do podjadania – a stąd prosta droga do podkopywania efektów diety. Ponadto, spożywanie alkoholu na diecie Dukana może dodatkowo obciążać nerki i wątrobę. Nerki podczas stosowania diety proteinowej i tak muszą pracować ze „zdwojoną siłą”, ponieważ produkty przemiany białek są silne toksycznie i muszą być odpowiednio przefiltrowane i wydalone z organizmu.

W czasie oczyszczania organizmu z alkoholu, nerki i wątroba są bardzo obciążone i dlatego picie alkoholu podczas diety Dukana może skutkować objawami niepożądanymi, takimi jak niewydolność filtracyjna. Ponadto, proces przetwarzania etanolu w organizmie ludzkim odbywa się kosztem tlenu potrzebnego do utlenienia innych substancji, np. tłuszczów. Z tego powodu niespalone tłuszcze gromadzą się na narządach wewnętrznych i tworzą tkankę tłuszczową. Picie alkoholu na diecie nie tylko jest niezdrowe, ale również nie sprzyja odchudzaniu się. Jeśli zatem przechodzisz na dietę, stosuj się do zasady: alkohol podczas stosowania dwóch pierwszych faz diety białkowej jest całkowicie zakazany, a w trzeciej dozwolony w małych ilościach.

 

Dodaj komentarz