Uprawianie sportu podczas diety

Uprawianie sportu podczas diety Dukana pomaga osiągnąć zadowalające i trwałe efekty odchudzania. Doktor Pierre Dukan odradza jednak wysiłek fizyczny podczas fazy uderzeniowej oraz wtedy, gdy następuje przyspieszona utrata wagi ciała, czyli podczas fazy naprzemiennej. Dodatkowe obowiązki na diecie w postaci regularnych ćwiczeń mogą po prostu zniechęcić do odchudzania się. Uprawianie sportu jest najbardziej korzystne w okresie stabilizacji – zapobiega efektowi jo-jo.

Ćwiczenia fizyczne na diecie Dukana

Powszechnie wiadomo, że ograniczenie jedzenia połączone ze wzmożoną aktywnością fizyczną ułatwia odchudzanie i poprawia skuteczność stosowanej diety. Jak wykazują badania, 12% osób poddających się różnym dietom i jednocześnie uprawiających sport z powodzeniem traci zbędne kilogramy. Jednak zaledwie 2% z nich utrzymuje stałą wagę ciała i cieszy się nienaganną sylwetką. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź może wydać się banalna, ale jest całkiem logiczna. Poddając się diecie, trzeba mieć silną wolę, dużo samozaparcia i ogromną motywację. W przeciwnym razie łatwo się poddać i zarzucić dietę. Dodatkowe obowiązki na diecie mogą zniechęcić do kuracji odchudzającej.

Doktor Pierre Dukan, twórca diety proteinowej, odradza osobom otyłym i z dużą nadwagą prowadzenie aktywności sportowej na diecie w dwóch pierwszych fazach diety. Zdaniem specjalisty, dodatkowe obowiązki w trakcie odchudzania się mogą przyczynić się do straty motywacji. Osoby otyłe i z nadwagą podczas kuracji odchudzającej potrzebują dużo odpoczynku i snu. Wysiłek fizyczny może wzmóc zmęczenie, osłabić organizm i zmniejszyć determinację do zrzucenia wagi. Narzucanie obowiązku regularnych ćwiczeń w czasie diety osobom z otyłością lub dużą nadwagą jest zatem dość ryzykowne.

Kiedy wprowadzać ćwiczenia w czasie diety?

Uprawianie sportu jest odradzane w dwóch pierwszych fazach diety, nie oznacza to jednak, że nie powinno się w ogóle ruszać. Aktywność fizyczna na diecie Dukana pomaga zapobiec nawrotowi nadprogramowych kilogramów, korzystnie wpływa na rzeźbienie sylwetki i przyczynia się do ujędrniania skóry. Doktor Pierre Dukan, zdając sobie sprawę z tego, że często ludzie otyli nie lubią regularnego wysiłku fizycznego i wylewania siódmych potów na siłowni, proponuje trzy obowiązkowe, ale proste formy aktywności. Należą do nich:

  1. Rezygnacja z windy. Im więcej wchodzisz po schodach, tym bardziej uaktywniasz duże partie mięśni, co pozwala spalić kalorie w krótkim czasie. W czasie wysiłku fizycznego podnosi się tętno. W ten sposób zmniejszasz ryzyko zawału. Wchodzenie po schodach zamiast jazdy windą pozwala określić poziom determinacji do odchudzania, która jest niezbędna w okresie stabilizacji wagi.
  2. Wybieranie pozycji stojącej. Rozłóż ciężar ciała na obie stopy. Dzięki temu mięśnie utrzymują ciało w pozycji pionowej, a organizm szybciej spala kalorie. Chcąc zapobiec efektowi jo-jo, częściej wybieraj stanie i chodzenie niż leżenie. Zasada stara jak świat.
  3. Praktykowanie marszu. Schowaj w kieszeń wymówki o braku czasu. Marsz może być użyteczny i stosowany na co dzień. Gdy wybierasz się gdzieś w jakimś celu, zapomnij o samochodzie. Po zakupy, do znajomego, do pracy możesz wybrać się na piechotę. Gdy nadasz marszowi sens, będzie go łatwiej stosować regularnie na co dzień.

Korzystając z powyższych prostych rad, można utrzymać wypracowaną wagę na długi czas. W okresie stabilizacji pomocne mogą być ćwiczenia wzmacniające wybrane partie ciała.

 

Dodaj komentarz